FAQ

Często słyszane, głupie lub mądre, pytania. Lista będzie uzupełniana w miarę możliwości.

Podstawy

Q: Co to jest jakiś 'irc'? do czego to służy?
A: zobacz tą stronę.
Q: Jestem już na IRC, ale widzę tylko okno 'Status'. Co dalej?
A: Wpisz /list - wyświetli to listę kanałów w sieci (kanałów zapewne jest na tyle mało, że lista zmieści się w oknie klienta). Nazwy kanałów zaczynają się od znaku #. Obok nazwy znajduje się lista trybów (później wyjaśnię, co to jest) i tzw. temat kanału. Możesz wejść na któryś kanał, wpisując /join #nazwa_kanału
Q: Czemu te rzeczy należy wpisywać ze znakiem / na początku?
A: Wszystkie programy - klienty IRC działają tak, że po wysłaniu wiadomości zaczynającej się od '/' traktują dalszą jej część jako polecenie, przez co trafia wprost do serwera, a nie do innej osoby lub na kanał na którym jesteś.
Q: Jestem na kanale. Niektórzy mają przy swoich nickach znaczki ~, &, @, %, +. Co one znaczą?
A: Znaczenie jest następujące:
nazwatrybznaczek
owner (właściciel kanału)+q!
protect (administrator kanału)+a*
op (operator kanału)+o@
halfop (półoperator)+h%
voice+v+
zwykły użytkownikbrakbrak
Voice może pisać na kanale, kiedy kanał ma ustawiony tryb +m (o trybach później). Halfop może wyrzucać z kanału, ustawiać tryby i dawać innym voice. Op może to co halfop, oprócz tego ma możliwość rozdawania halfopów i innych opów. Protect może tyle co op, ale nie może zostać wykopany przez nikogo poza ownerem (który ma pełną władzę na kanale).
Niektóre programy (na przykład ChatZilla albo XChat) zastępują znaki !*@%+ na przykład kółkami o różnych kolorach - ale każdy program inaczej, więc nie będę tutaj wymieniać znaczenia kolorów :)
Q: Jak dostać któryś z tych znaczków?
A: O tym decydują ci, którzy mają prawo je dać. Na ogół dostaje się je za duży udział w życiu kanału, znajomość poruszanych tematów itp.
Q: Co to, do cholery, te tryby, które ktoś ustawia i o których ciągle się pisze?
A: Tutaj odpowiedź będzie nieco rozbudowana, chociaż powiemy tylko o trybach na kanale. Tryb (inaczej flaga) może być ustawiany na kilka sposobów (x to przykładowa litera trybu): Umieszczenie znaku - zamiast + powoduje zdjęcie trybu - zakończenie jego działania.
Q: Jakie inne polecenia, poza list i join, warto znać?
A: Dużo ich jest... Przykładowe (piszę je bez / na początku, ale wpisując polecenia należy / wstawić): Warto zauważyć, że w większości programów wystarczy kliknąć odpowiednie opcje, na przykład w menu, a program sam wyśle polecenie do serwera. Rozwiązanie bardzo ułatwia korzystanie z IRC przez osoby, które nie robią tego na codzień.

Dla troszkę bardziej zaawansowanych

Q: Jak napisać coś takiego:
* aaa pije kawę
?
A: Użyj polecenia /me wiadomość. Uwaga: nie działa we wszystkich programach.
Q: Nagle dużo ludzi wyszło z kanału z opisem z nazwami dwóch serwerów
<-- Alpak has quit (opole.npircs.pl sylwia.kirc.pl)
<-- shg has quit (opole.npircs.pl sylwia.kirc.pl)
<-- Asia16 has quit (opole.npircs.pl sylwia.kirc.pl)
<-- Sqeeb has quit (opole.npircs.pl sylwia.kirc.pl)
Co się stało?
A: Rozłączyło się połączenie między dwoma serwerami sieci. Widziałeś wyjście tych, którzy zostali 'po drugiej stronie' sieci. Nazywamy to splitem. Takie awarie są powodowane w NPIRCS najczęściej przez atak na serwer lub problem z jego połączeniem sieciowym. Jeśli w ciągu kilku minut ci wszyscy nie wracają z powrotem, powiadom któregoś administratora.
Q: Jak zarejestrować nick?
A: Pomoc dostępna pod poleceniem /ns help register
Q: Jak założyć własny kanał?
A: Czy na pewno potrzebujesz własnego kanału? Jeśli tak, to najpierw wejdź na ten kanał. Musisz znaleźć się tam sam. Dostaniesz opa. Co dalej - użyj /cs help register
Q: Zapomniałem hasła! Co zrobić?
A: Przypomnij sobie. Jeśli nie poskutkuje przy piętnastu próbach, napisz do któregoś administratora, wymyśli i ustawi nowe.
Q: Jak można ustawić sobie vhosta w NPIRCS?
A: Użyj polecenia /hs request mój.nowy.vhost i poczekaj, aż któryś administrator go aktywuje (jeśli będziesz online, najprawdopodobniej powiadomi ciebie o aktywacji).
Q: Czemu w BotServ jest tak mało botów?
A: Bo nikt nie miał pomysłu na więcej. Ty też możesz zaproponować nowego bota, podając jego nick, nazwę użytkownika, host i nazwę (realname).

O sieci

Q: NPIRCS? Czemu taka dziwna nazwa?
A: Nikt już nie pamięta skąd się wzięła, to było tak dawno... W każdym razie przyjęła się i nie zamierzamy jej zmieniać.
Q: Czemu prowadzicie tą sieć?
A: Bo lubimy. Poza tym ludzie powinni mieć jakieś miejsce do pogadania, a w innych sieciach mogą nie czuć się dobrze z jakiegoś powodu.
Q: Czemu na stronie nie ma jeszcze gotowych wszystkich działów?
A: Mamy inne zajęcia poza robieniem strony internetowej.
Q: Podoba mi się tu. Jak was wspomóc?
A: Jak tak bardzo chcesz, skontaktuj się z Twoim ulubionym adminem :) Ale wystarczy nam, że po prostu będziesz spędzać dużo czasu w sieci.
Q: Nie podoba mi się tu.
A: To tu nie wchodź. Kilka innych sieci IRC: IRCnet, PolNet, freenode.
Q: Kto dostarcza serwery używane przez sieć?
A: W większości mamy darmowe lub płatne konta shell. Lista serwerów, których administratorzy zgodzili się na serwer (bez różnicy, czy są płatne czy nie): I lista tych, których admini nie zgodzili się na poprawę warunków działania sieci:

Problemy

Q: Mam timeout/connection refused przy próbie łączenia z siecią. Co zrobić?
A: Łącz się przez inny serwer. Jeśli problem występuje przy irc.npircs.pl, zgłoś to koniecznie. W innym przypadku mile widziane zgłoszenie problemu.
Q: 'Services are currently down. Please try again later' albo podobny komunikat. Co zrobić?
A: Nic nie zrobisz. Ale postaraj się powiadomić administratorów, jeśli jeszcze nie wiedzą o awarii.
Q: Mam kline z przyczyną "You need an ident response when connecting from non-Polish domains / Musisz miec revdns konczacy sie na .pl lub miec serwer identd. Patrz http://www.npircs.pl/?faq". Czemu?
A: Wiadomość mówi sama za siebie. Jeśli łączysz się z hosta, który jednocześnie nie ma revdns *.pl i identa, serwer wyrzuci Ciebie z taką informacją. To zabezpieczenie skutecznie zapobiega floodbotom używającym open-proxy. Rozwiązania:
Q: Dostaję komunikat
You are banned from NPIRCS (Nick zabroniony - wybierz inny. Szczegoly: http://www.npircs.pl/?faq)
a chcę używać tego nicka. Co zrobić?
A: Wejdź na IRC używając innego nicka. Niestety nie odblokowujemy. A dlaczego to zablokowane? Przyczyna jest prosta: sieć jest atakowana przez spamboty, ale zdobyliśmy listę nicków używanych przez boty, i wszystkie te nicki zablokowaliśmy.
Ban zdejmuje się automatycznie po 20 minutach.
Stronę odwiedzono 20878 razy.
Valid XHTML 1.0 Transitional
Bykom Stop